Güvercin Hastalıkları

PARAMYXOVIRUS INFEKSİYONU(NEW CASTLE)--SALLABAŞ(PMV-tip1):


Paramyxovirus infeksiyonu akut bir hastalıktır. Çok hızlı yayılır.
 

  

Pathojen: Paramyxovirus virusu Newcastle hastalığı virusu ile akrabadır. Bu virus güvercinler için hastalık yapıcı fakat diğer hayvanlar için hastalık yapıcı değildir.

Hastalığın seyiri: Bir iki gün içinde alınan virus, conjuktiva, burun ve dışkı ile çıkmaktadır. Kuluçka devresi 3-21 gündür. Hasta kuşların ortalama %30'u 4 hafta içinde iyileşirler.

Semptomlar: Azalan yem yeme ihtiyacına karşılık, su içme ihtiyacı artar. Dışkıları suludur. Ayaklarda paralizler ve felçler oluşmaktadır. Zor yürüme ile beraber başını bükerek çevirmesi karakteristiktir. Yürümek istedikçe hayvan geriye doğru devrilebilir bir hal alabilmektedir. Bu semptomları gösteren bir çok güvercin maalesef ölürler.

Hastalığın tanınması: Virus, özel olarak bu virusu tanıyacak ekipmanlara sahip bir laboratuarca belirlenir. Ölü hayvanlardan alınan beyin dokusu, böbrek incelenir. Hasta hayvanlardan alınan kan örnekleri, eğer hayvan 2 haftadır hasta ise teşhiste yardımcı olabilir. Çünkü bu süre zarfında kanında şekillenen antibody ler bulunabilmektedir.
 

            

Karıştırılabilecek hastalıklar: Salmonellosis (boyun eklemlerinde lezyon oluşturması ve hafif kafasını sallaması, ayrım laboratuar metotları ile desteklenmeli.)

Tedavi: Tedaviler aşağıda açıklanacaktır.

Koruma Tek yol aşıdır. Ülkemizde uygun aşı bulunmadığından ben kendimin kullandığı new castle aşısını öneriyorum. Unutmamak gerekir ki tüm aşılar her hayvanı tam koruyamaz. Kullanılan süte benzer renkteki aşı tavuk aşısıdır ve %100 koruyamaz. Ama ucuz ve her yerde kolayca bulunabilir. Şu kesinlikle unutulmamalıdır ki, hastalığı atlatan ve sağlam gibi görünen güvercinler hastalık virüsünu 1 yıl süre ile saçarlar. Bu gibi kuşlar ya itlaf edilmeli ya da immun sistemin güçlendirilmesi için Vit C ve E kuşlara verilmelidir. Hijyen kurallarının önemini ise anlatmaya zaten gerek yok.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !